Rubriky
Novinky

Přinesou CBDC návrat k totalitě? Bitcoin je řešení

Na vývoji CBDC již nyní intenzivně pracují země jako jsou Čína, Švédsko, Velká Británie, ale i ,,naše“ Evropská centrální banka. To a mnoho jiné zmínil ve svém článku pro NY Times Dr. Eswar Prasad. Dále uvedl, že ve fázi příprav se nachází i FED, což odrazuje trend směrem k bezhotovostní ekonomice.

CBDC (Central Bank Digital Currency) jsou digitální měny, které emitují pouze centrální banky a mají nad nimi tak absolutní kontrolu. Výrazně se tím tak liší od Bitcoinu, který je decentralizovaný, díky čemuž u něj nelze snadno upravovat pravidla.

CBDC mohou být nástrojem centrálních bank například v momentě, kdy se výrazně zhorší ekonomická situace a bude nutné uvalit zápornou úrokovou sazbu. Vzhledem ke skutečnosti, že CBDC jsou ,,programovatelné peníze“, je tato možnost opravdu možná.

Podle nejznámějšího whistleblowera, Edwarda Snowdena, mohou být takovéto digitální měny užitečným nástrojem politiky na příležitostné zničení úspor každého pracujícího občana v zemi, pokud je neutratí dostatečně rychle. Pokud se, v kombinaci s CBDC, postupně zruší hotovost, peníze tak budou výhradně pod kontrolou samotných centrálních bank, které následně mohou přimět obyvatele k utrácení jejich úspor zavedením záporné úrokové sazby, díky čemuž jejich peníze budou ztrácet na hodnotě nejen v důsledku inflace, ale i fakticky. Díky CBDC tak centrální banky budou obyvatele doslova nutit k utrácení, jinak o své peníze i tak přijdou.

K samotné obavě zavedení záporných úrokových sazeb však existují i další rizika. Centrální banky by totiž, díky CBDC, mohli diktovat obyvatelům, za co mohou své peníze utrácet a dokonce i stanovit jejich životnost. To znamená, že byste své úspory mohli utratit například do jednoho roku a poté by jejich platnost propadla. CBDC tak dávají státu absolutní moc nad penězi i životy lidí.

Obdobný názor na CBDC má i jeden z nejznámějších ekonomů v České republice Lukáš Kovanda, podle kterého Bitcoin představuje svobodu, oproti které CBDS představují především žalář, bídu a monetární feudalismus.

Jak jsme uvedli, CBDC jsou programovatelné peníze, to znamená, že všechna výše zmíněná rizika tak nemusí platit ihned po jejich spuštění, ale mohou býti pohodlně kdykoliv v budoucnu doprogramována. Už jen samotný fakt, že něco takového lze udělat prakticky kdykoliv, by nás všechny měl varovat.

Bitcoin je tak jednou z mála nadějí. Nadějí na svobodu a finanční svrchovanost, která, po zavedení CBDC a úplném zrušení hotovosti, ještě zbývá. Přečtěte si naší Školu Bitcoinu, ve které se dozvíte ty nejpotřebnější informace a rozdíl mezi současnou měnou a Bitcoinem.

Líbí se Vám naše práce? Náš provoz můžete podpořit kryptoměnami na stránce Podpořit. Děkujeme! 🧡

Mohlo by Vás zajímat:
O BitcoinuŠkola BitcoinuPeněženky, Bitcoin zdarmaNovinkyBitcoin pro firmy, Koupit Bitcoin, Aktuální graf LIVE, Aktuální ceny LIVE

Tento článek, stejně tak, jako veškerý obsah webu BuyBitcoin.cz, slouží pouze pro vzdělávací účely. Veškeré investice do kryptoměn jsou velmi rizikové a každý je dělá na svoji vlastní zodpovědnost.