Rubriky
Novinky

Budoucnost placení. Co je to Lightning Network? Seznamte se

S rostoucí popularitou Bitcoinu se ruku v ruce čím dál tím více mluví o Lightning Network (LN). Co to přesně však samotný LN je, k čemu je vlastně dobrý a proč je to budoucnost placení? To vše si pokusíme vysvětlit v tomto článku.

Nejpopulárnější a nejhodnotnější kryptoměna Bitcoin funguje tak, že se do jeho hlavní účetní knihy, tedy blockchainu, zapisují veškeré transakce, které s ním po celém světě uživatelé uskuteční. Tento systém se postupem času ukazuje jako mírně problematický, neboť při zapisování každých, zejména miniaturních, transakcí se jeho objem stále navyšuje a práce s ním se tak stává složitější a složitější, protože propustnost této sítě je omezená a v případě, že je v ní příliš velký provoz, jsou samotné transakční poplatky drahé a je tedy absurdní, koupit si např. kávu za 40,- Kč a zaplatit za transakční poplatek dalších 50,- Kč. Na tento problém tak nabízí řešení Lightning Network.

Lightning network je protokol na tzv. druhé vrstvě Bitcoinu a snaží se veškeré tyto mikrotransakce, jako je zaplacení za kávu či oběd, řešit mimo hlavní blockchain a nechat tak prostor zapisovat do něj pouze ty opravdu podstatné transakce. Mikrotransakce tak není nutné jednotlivě zapisovat přímo do blockchainu a zcela postačí, když se do něj zapíše pouze jednou za čas jejich výsledný stav.

Lightning Network funguje na principu tzv. kanálů, které si otevřete s protistranou a posíláte si mezi sebou platby dokud se tento kanál nezavře a nezapíše jejich stav na blockchain.

Pojďme si to nyní vysvětlit na jednoduchém příkladu: Adam a Eva si při otevírání kanálu stanoví a podepíší, jaký je aktuální stav jejich kanálu a kolik do něj kdo vložil. Například, že Adam má 1 BTC a Eva nic. Poslední informací na blockchainu tedy je, že Adam přesunul ze své peněženky 1 BTC do LN a vše další se již odehrává mimo blockchain.

  • Adam pošle Evě 0.5 BTC. Adam má nyní 0.5 BTC, Eva 0.5 BTC a oba podepíší, že to platí.
  • Eva za pár dní pošle Adamovi 0.2 BTC. Eva má tedy 0.3 BTC, Adam 0.7 BTC a oba podepíší, že to platí.
  • Další den Adam pošle Evě 0.1 BTC. Adam má 0.6 BTC, Eva 0.4 BTC a oba podepíší, že to platí.

a tímto způsobem mohou udělat libovolné množství transakcí, při kterých je transakční poplatek 0 a nebo maximálně v jednotkách haléřů.

Pokud se Adam jednoho dne rozhodne, že chce kanál spojený s Evou uzavřít, nepotřebuje k tomu vůbec žádný souhlas od Evy, protože svou poslední transakci má podepsanou i od ní a může ji tak poslat do hlavní sítě. Po uzavření kanálu se na blockchain zapíše, že Adam má 0.6 BTC a Eva 0.4 BTC. Kdyby se stalo, že by Adam chtěl podvádět a poslat do hlavní sítě předposlední stav, tedy, že vlastní 0.7 BTC, automaticky přijde o všechno a Evě by se tak připsal 1 BTC. Podvádět je tedy i v LN zcela nemožné a důrazně to nedoporučujeme ani zkoušet.

Díky Lightning Network jsou poplatky za transakce, na rozdíl od posílání prostředků pomocí hlavní sítě, zcela zdarma a nebo maximálně v řádů několika haléřů. Zároveň je platba pomocí LN provedena okamžitě, případně v rámci sekund. Je to tedy ideální nástroj na provádění mikrotransakcí, jako je například nákup kávy, platba oběda nebo při objednávce zboží na internetu či placení za různé služby. V hlavní síti tak zůstane dostatek prostoru k provádění důležitějších transakcí.

Líbí se Vám naše práce? Náš provoz můžete podpořit kryptoměnami na stránce Podpořit. Děkujeme! 🧡

Mohlo by Vás zajímat:
O BitcoinuŠkola BitcoinuPeněženky, Bitcoin zdarmaNovinkyBitcoin pro firmy, Koupit Bitcoin, Aktuální graf LIVE, Aktuální ceny LIVE

Tento článek, stejně tak, jako veškerý obsah webu BuyBitcoin.cz, slouží pouze pro vzdělávací účely. Veškeré investice do kryptoměn jsou velmi rizikové a každý je dělá na svoji vlastní zodpovědnost.