Škola Bitcoinu

Kapitoly:

1. Bitcoin
2. Blockchain
3. Bitcoinová adresa
4. Soukromý klíč
5. Bitcoinová peněženka
6. Rozdíl mezi současnou měnou a Bitcoinem


1. Bitcoin

Bitcoin, zkratkou BTC, je první, opravdu bezpečná, digitální měna, která přináší celosvětovou měnovou revoluci. Jedná se o digitální aktivum, do kterého lze snadno a velmi bezpečně ukládat své prostředky – umožňuje spoření a investice. Stejně tak umožňuje platby obdobně pohodlně a rychle, jako je třeba platba klasickou kartou. Jeho autor, kterým je neznámá osoba, nebo skupina osob, s pseudonymem „Satoshi Nakamoto“, totiž dokázal vytvořit takový systém, aby byl i při úplné decentralizovanosti, tudíž bez centrálního dozoru, plně bezpečný. Aby peníze, které v Bitcoinovém systému kolují, nebylo možné z tohoto systému ukrást jakýmkoli hackerským útokem. Bitcoiny můžou být odcizeny jen a pouze z peněženek samotných uživatelů, ale nikdy ne ze systému jako takového. Systém Bitcoinu je rovněž zcela imunní vůči snahám o manipulaci a podvody. Kdyby někdo chtěl vložit do systému falešné informace o tom, kolik má na Bitcoinové adrese prostředků, systém jej odhalí a podvodník pouze spálí zbytečné množství své elektrické energie. Samotný Bitcoin je dělitelný až na 8 desetinných míst. Setina Bitcoinu se nazývá centibitcoin, tisícina milibitcoin, nejmenší jednotkou je pak satoshi, jež označuje miliontinu Bitcoinu, tedy 0.00000001 BTC. Bitcoin je vynález, který se právem řadí mezi největší technologické inovace moderní doby, které změnily životy lidí na celé planetě.

Počítač -> Internet -> Mobil -> Bitcoin

2. Blockchain

Blockchain, to jsou tisíce počítačů rozmístěných po celém světě, nezávisle na sobě, kteří si, vzájemným propojením svých počítačů, dali za cíl provozovat unikátní celosvětovou síť, kterou žádná síla na světě nedokáže zmanipulovat či „hacknout“, ani FBI, Google, Facebook ani centrální banky, vlády či parlamenty. Ani sami samotní autoři a zakladatelé. Blockchain je tak dokonale decentralizovaná a nezávislá síť, která se podobá internetu – celosvětově propojené počítače, ale s jiným cílem. Cílem blockchainu je ukládat data tak, aby se nedaly zmanipulovat či zfalšovat. Stává se tak velkou decentralizovanou databází, která shromažďuje údaje o transakcích a zůstatcích na jednotlivých kryptoměnových účtech. Proto se mu také někdy říká “veřejná on-line účetní kniha”. Jeho použití je však mnohem širší, neboť umožňuje i vznik a provoz celé řady dalších služeb, například tzv. „chytrých kontraktů“, které mají velký potenciál přinést revoluci do celé řady oborů jako jsou registry nemovitostí, autorská práva a mnoha dalších. Blockchainů je na světě mnoho a některé kryptoměny sdílejí společný blockchain, ale většina kryptoměn si provozuje svůj vlastní. Čím více má síť “uzlů”, nebo-li připojených počítačů, tím je bezpečnější, protože je tak těžší ji zmanipulovat. Bitcoin má přes deset tisíc uzlů a ovládnutí takovéto sítě je skutečně reálně neproveditelné.

3. Bitcoinová adresa

Bitcoinová adresa, přesněji řečeno veřejná adresa, je identifikátorem v blockchainové síti, obdobně jako třeba telefonní číslo či číslo bankovního účtu, a je důležitá pro veškeré operace. Veřejná adresa je generována automaticky, dle specifického vzorce a přidáním vlastních náhodných prvků, pomocí aplikací určených pro práci s kryptoměnami. Teoreticky je tak generování nových adres nekonečné a těchto adres si může každý vytvořit kolik chce. Označení veřejná adresa znamená, že všechny její záznamy o pohybech jsou nesmazatelně a navždy zapsány v síti blockchain, která je veřejně přístupná celému světu. To sice znamená, že se dá přesně zjistit, na které dané adrese je jaký pohyb a zůstatek, dokud se však veřejně k žádné adrese nepřihlásíte, nikdo nebude vědět, jaké transakce provádíte a jaký máte zůstatek.

Bitcoinová adresa vypadá například takto: 3NaahmdsdyfrW97Uf6CD1mwEwSFKkSF4dx

4. Soukromý klíč

Soukromý klíč, označovaný také jako „seed“ – „semínko“, je řetězec znaků, který je ze všech nejdůležitější a měl by ho velmi dobře znát každý uživatel kryptoměn. Pod pojmem soukromý klíč si každý z nás může představit určitý klíč, který odemyká daný zámek – a tím přesně soukromý klíč je. S tím rozdílem, že tento klíč neodemyká žádný zámek, ale Bitcoinovou peněženku, respektive Bitcoinovou adresu. Soukromý klíč si, na rozdíl třeba od obyčejného hesla, nevybíráte sami, ale je navržen a generován přesně tak, aby při odemykání do Bitcoinové peněženky přesně zapadl. Soukromý klíč vzniká ve chvíli, kdy vzniká nová Bitcoinová adresa. Tomuto jevu říkáme asymetrická kryptografie, neboť zde chybí oboustrannost. Ze soukromého klíče můžeme odvodit jeho veřejnou adresu, ale obráceně to nefunguje. Veřejná adresa a soukromý klíč jsou tedy vzájemně propojeny a patří k sobě tak, jako k sobě patří obyčejný klíč a zámek. Ten, kdo vlastní klíč, může zámek, tedy adresu, odemknout. Každá adresa má svůj vlastní jedinečný klíč a nelze tak jedním klíčem odemknout další adresu. Soukromý klíč je dlouhý řetězec znaků a je velmi snadné jej zkopírovat, proto byste jej nikdy neměli zadávat do žádné mobilní ani počítačové aplikace, webové stránky, ani jej nikomu posílat emailem, nebo pomocí chatovacích aplikací. Jediný okamžik, kdy někam můžete zadat svůj soukromý klíč, nastává ve chvíli, kdy si chcete peníze ze své peněženky převést jinam. V takovém okamžiku převeďte z peněženky všechny peníze, protože použitý soukromý klíč již nelze považovat za opravdu bezpečný.

Soukromý klíč může mít 12, nebo 24 slov a jeho podoba může být následující:
Jedna Dva Tři Čtyři Pět Šest Sedm Osm Devět Deset Jedenáct Dvanáct

5. Bitcoinová peněženka

První věcí, kterou člověk musí udělat, než se rozhodne koupit si, na některé ze směnáren, Bitcoin, je vytvořit si svojí Bitcoinovou peněženku, na kterou si posléze své prostředky zašle. Analogie s fyzickou peněženkou je však zavádějící. Zatímco fyzickou peněženku můžete nosit u sebe, nebo ji mít doma schovanou a vytáhnout ji až v okamžiku, kdy ji budete potřebovat, funkce kryptoměnových peněženek jsou však odlišné. Kryptoměnu nikdy nemáte fyzicky u sebe, doma, v mobilu, v počítači ani v HW peněžence, ale kryptoměna existuje vždy a pouze v blockchainu. Bitcoinová peněženka Vám tedy umožňuje připojit se k blockchainu, zjistit zůstatek na své adrese, nebo zadávat platby. Funguje tak obdobně, jako elektronické bankovnictví, které stejně tak, jako kryptoměnová peněženka, nabízí možnost připojit se k bankovnímu systému, zjistit svůj zůstatek a realizovat platby. Hlavní rozdíl spočítá v tom, že zatímco banka Vám může prostředky kdykoliv zabavit, kdykoliv mohou banku vykrást, v Bitcoinovém světě se stáváte svým vlastním pánem – svojí vlastní bankou – Vy. Přehled peněženek najdete zde.

6. Rozdíl mezi současnou měnou a Bitcoinem

Digitální měna Bitcoin disponuje celou řadou vlastností, které z něho právem dělají velmi nepříjemného, nebezpečného a hlavně přímého konkurenta stávajícího bankovního systému a všech světových měn.

  1. Nepodléhá inflaci. Centrální banky tisknou nekryté peníze v neomezeném počtu, bankovní domy vydávají nekryté půjčky a měny se tak dostávají do inflační spirály, postupně ztrácejí svou hodnotu a tak ztrácí hodnotu i náš majetek a úspory. U Bitcoinu je množství mincí, které se celkem dostane do oběhu, předem stanovené a nikdy nepůjde „natisknout“ nové Bitcoiny.
  2. Není závislý na politicích ani centrálních bankéřích. Pokud se například v nějaké zemi k tomu oprávněná osoba rozhodne, že vyhlásí měnovou reformu, nebo rozhodne o znárodnění, obyčejní lidé s tímto rozhodnutím vůbec nic neudělají a přijdou o své prostředky. To se u Bitcoinu stát nemůže, neboť jej nikdo neovládá, je nezávislý a nezmanipulovatelný kýmkoli.
  3. Je univerzální. Bitcoinem můžete zaplatit na kterémkoliv místě na světě. Je tak lepší než nejuniverzálnější měna světa – americký dolar. Stejně tak můžete své Bitcoiny přenést „s sebou“ kamkoliv si jen usmyslíte. Kdybyste se pokusili vycestovat do zahraničí s velkým obnosem peněz, nebylo by Vám to dovoleno. S Bitcoinem můžete vložit prakticky celý svůj život „do kapsy“.
  4. Je rychlejší. Provést platbu Bitcoinem je stejně snadné a rychlé, jako zaplatit kartou. Zásadní rozdíl v rychlosti a použitelnosti je však při snaze převést peníze mezi zeměmi. U klasického bankovního převodu si počkáte několik dnů, v horším případě i více než týden, u Bitcoinu se jedná o záležitost na pár minut, dle aktuální vytíženosti mempoolu.
  5. Je levnější. Náklady na provoz celosvětové Bitcoinové sítě stojí o mnoho řádů méně, než jsou náklady na chod celosvětového bankovního systému. Bitcoin totiž nepotřebuje miliony bankovních úředníků, stačí mu „jen“ chytrá počítačová síť s dobře napsanými pravidly.

Podrobnější rozbor naleznete na stránce O Bitcoinu.

Zobrazit Aktuální graf LIVE
Zobrazit Aktuální ceny LIVE